Çocukluk Döneminde Beslenme

Bu dönemde beslenme çocuğun zihinsel ve bedensel gelişimi için son derece önemlidir. Okul öncesi, okul dönemi ve ergenliğin farklı dönemlerinde artan enerji ve diğer besin ögelerine olan ihtiyaç uygun gıdalardan karşılanmalıdır. Bu dönemde davranışları ve alışkanlıkları gelişen çocuklara beslenme eğitimi verilerek doğru beslenmeyi öğrenmeleri sağlanmalıdır. Doğru beslenmeyi alışkanlık haline getirmiş çocuk hayatının her aşamasında kendisi için uygun gıdaları seçerek sağlığı için önemli bir adım atmış olur. Çocuğun gelişimini, okul başarısını ve gelecekteki sağlığını yakından etkileyen bu konu hakkında aileler hassas ve özenli davranmalıdır.

Çocukluk Döneminde Beslenme
Çocukluk dönemindeki sağlıklı beslenme alışkanlığı ile çocuğun gelişim sürecinin sağlıklı olması sağlanmaktadır. Yaşam boyu doğru beslenme alışkanlığı kazandırılan çocuklar daha mutlu geleceğe daha umutlu bakmaktadırlar. Çocukluk döneminde yani küçük yaşta sağlıklı beslenmeye başlamak, sağlıklı olmanın en önemli kurallarından birisidir. Çocuklarınızın ileriki hayatlarında sağlıklı olması ve kilolu bir birey olarak yetişmemeleri için onlara sağlıklı beslenme eğitimi için profesyonel bir yardım alınması faydalı olacaktır. Son yıllarda çocukluk ve ergenlik döneminde obezite olanların sayısında artış görülmektedir. Şişmanlık; hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde önemli bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun nedeni ise çocukluk döneminde başlayan şişmanlığın, erişkin yaşlarda da devam etmesidir. Diyetisyen Elif Gül Temiz çocukluk dönemi sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda hizmet vermektedir.

Çocukluk Dönemi Obezite
Vücuttaki yağ dokusunun yani yağ hücrelerinin veya hücre sayısındaki artış obezite olarak tanımlanmaktadır. Çocukluk döneminde kilo artışı ile yağ hücrelerinin sayısı artarken belirli bir yaştan sonra yağ hücrelerinin hacminde artış görülmektedir. Yani kişilerdeki yağ hücre sayısı, çocukluk dönemini dayanmaktadır. Erişkin dönemdeki kilo kayıplarıyla aslında yağ hücre sayımız değil, çocukluk döneminde sağlıklı beslenme sonucu oluşan yağlanmanın hacmini azaltmaktayız. Çocukluk ve gençlik döneminde ortaya çıkan şişmanlık, hayatın ilerleyen dönemlerinde bireylerde birçok sağlık sorununun ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Çocukluk Döneminde İştahsızlık
Çocuklarda beslenme ile ilgili sıklıkla karşılaşılan konulardan birisi de iştahsızlıktır. Bunun en yaygın sebebi anne babanın yaptığı yeme baskısı, sofrada kavga, inatlaşma ve diğer çocuklarla kıyaslanma gibi psikolojik temelli hatalar; çocuklukta iştahsızlığa yol açabilir. Bu tür sorunların çözülmesinde diyetisyen ve psikoterapinin önemi unutulmamalıdır. Çocukluk döneminde yaygın olarak görülmeye başlayan diğer bir sorun ise şişmanlıktır. Çocukluk çağındaki şişmanlık; çocuğun gelecekteki hayatında da vücut sağlığını etkilemektedir. Çocuğun sağlıklı olarak büyüme ve gelişmesi için sağlıklı ve ideal bir kiloya sahip olması gerekmektedir. Ancak çocuklar büyüme ve gelişmelerini olumsuz yönde etkileyecek bilinçsiz zayıflama diyetleri uygulanmamalıdır. Bunun yerine diyetisyen yardımı ile kendi besinsel ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte yeterli ve dengeli ve sağlıklı beslenme programı uygulanması daha doğru olacaktır. Bu beslenme programı oluşturulurken diyetisyen ve çocuğun birlikte oluşturacağı bir program olmalıdır ve bu süreç belirli periyotlarla diyetisyen kontrolünde gerçekleştirilmelidir.

Çocuk Beslenmesi Danışmanlığının Amacı
Diyetisyen Elif Gül Temiz çocukların yeterli dengeli ve sağlıklı beslenmesini sağlayarak büyüme ve gelişmelerine destek olmaktadır. Beslenme eğitimleri ile birlikte çocukların sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması sağlanılır. Beslenme problemleri olan çocukların gereksinimlerine uygun programlar hazırlayarak çocukların beslenme problemlerini çözmektedir.

Sizde çocuğunuzun beslenmesini planlamak ve çocuğunuza dengeli, sağlıklı beslenmeyi öğretmek istiyorsanız Diyetisyen Elif Gül Temiz'den danışmanlık alabilirsiniz.

WhatsApp chat